Crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe

By November 25, 2015Blog, Marketing

Historia finansowania społecznościowego jest dość krótka. Jej początki sięgają nie dalej niż końca lat 90-tych. Dla niewtajemniczonych pokrótce wyjaśniam –  crowdfunding polega na tym, że jakaś instytucja, osoba lub firma zbiera pieniądze na swój projekt, oferując  w zamian różne nagrody powiązane z danym projektem. Zbiórki mają miejsce na specjalnych portalach takich jak Kickstarter i Indiegogo, pojawiły się także portale skierowane głównie na polski rynek, takie jak Polak potrafi, Zrzutka, czy Wspieram to.

Tego typu zbiórki są  uniwersalne, można dzięki nim wydać komiks wsparty przez grono znajomych, profesjonalną grę komputerową czy rozpocząć produkcję dronów. Największe amerykańskie projekty zbierały nawet po kilka milionów dolarów. Z drugiej strony na portalach możemy znaleźć książki, czy tomiki wierszy , na wydanie których autorzy zbierają po kilkaset do kilku tysięcy złotych. Zbiórki działają z reguły na zasadzie wszystko albo nic. Jeśli nie uda się zebrać ustalonej kwoty, to wszystkie wpłacone pieniądze wracają w całości do wspierających.

Kluczowe dla finansowania społecznościowego jest ominięcie głównego nurtu. Wielkich koncernów, wydawnictw i korporacji medialnych. Można stworzyć poważny projekt bez przekonywania firm, którymi rządzą księgowi – “ludzie z excela”. Świetnym przykładem jest gra komputerowa Pillars of Eternity. Studio Obsidian zebrało blisko 4 miliony dolarów i wydało jedną z najlepiej ocenianych gier tego roku. Grę nawiązującą sposobem rozgrywki i stylem graficznym do klasycznych produkcji złotej ery cRPG z przełomu wieków, będąc pod każdym względem produkcją nowoczesną. Grą, której nie zgodziłby się wyprodukować żaden z wielkich wydawców.

Chcę szczerze zachęcić wszystkich do korzystania z Crowdfundingu. Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że projekt może się nie powieść. Nie jest to jednak duże prawdopodobieństwo. Takie zbiórki dają szanse ludziom, którzy nie są wstanie przekonać do swoich ciekawych projektów korporacji albo nie są się wstanie przebić przez branżowe układziki. Na koniec, chciałem jeszcze zaprezentować listę najciekawszych na chwilę obecną projektów. Jeśli też znacie jakieś, piszcie, chętnie dodam ich jeszcze więcej.

 

Pół Wieku Poezji Później

Później projekt krótkometrażowego filmu ze świata Wiedźmina. Co ciekawe, młodym filmowcom tworzącym film udało się przekonać do wystąpienia w nim Zbigniewa Zamachowskiego w roli Jaskra.

pół wieku poezji później

 

Polski alpejczyk wśród najlepszych

Maciej Bydliński najlepszy polski alpejczyk, jedyny Polak, który punktuje w alpejskim PŚ z szansami na miejsca w pierwszej “10” został po prostu skreślony przez  PZN. Nie powołano seniorskiej kadry w narciarstwie zjazdowym. Dlatego Maciej zdecydował się na Crowdfunding, jako sposób zebrania funduszy na starty.

polski alpejczyk

W walce z zanieczyszczeniem powietrza

 

Grupa szwedów zdecydowała się skorzystać z Kickstartera by sfinalizować projekt wielorazowych masek filtrujących powietrze. Ma być zdrowo, modnie i wygodnie. Rzecz ciekawa, zwłaszcza w kontekście pogarszającej się jakości powietrza w polskich miastach. Warto też zauważyć, że według twórców filtry będą zatrzymywały 99% alergenów.

masks

 

Leave a Reply