Krótki apel do zwolenników ubezpieczeń w górach

By February 11, 2016Blog, Góry

Tatromaniak zwrócił ostatnio uwagę na istotną rzecz. Kto zdaniem zwolenników obowiązkowych ubezpieczeń w górach powinien zapłacić za tę akcję (cytat za kroniką TOPR):

O godz. 15.47 do TOPR zadzwonił turysta informując, że jest na progu Dolinki za Mnichem i słyszy wołanie o pomoc dochodzące gdzieś z rejonu Rysów. Wystartował śmigłowiec. Dwóch ratowników desantowało się na progu Czarnego Stawu, by nawiązać kontakt z kimś kto wzywał pomocy. W tym czasie na „Czołówce MSW” wspinał się zespół taterników. Po rozmowie telefonicznej, ratownicy doszli do wniosku, że to taternicy podczas wspinaczki głośno krzyczeli do siebie komendy wspinaczkowe, starając się przekrzyczeć silnie wiejący wiatr. Wobec tego ratownicy powrócili do Zakopanego

Oczywiście nikt. Turysta zachował się właściwie, taternicy nic nie zawinili. Dlatego jako zdecydowany przeciwnik górskich ubezpieczeń zdecydowałem się na taki apel:

 

Drodzy miłośnicy gór,

na wprowadzeniu obowiązkowych ubezpieczeń, zyskają tylko i wyłącznie ubezpieczyciele. Pełno będzie różnej maści niedomówień i uników. Straci na tym TOPR, stracą na tym turyści, którzy nie będą mogli mieć pewności, że ratowników mogą wezwać kiedy tylko uznają to za stosowne. Warto przypomnieć, że pomysł jest krytykowany również przez TPN i naczelnika TOPR Jana Krzysztofa. Organizacje te proponują swoje rozwiązanie oparte na obecnym systemie, w którym 15% z ceny biletu do Parku trafia na rachunek TOPRu.

Dlatego apeluję do wszystkich zwolenników obowiązkowych ubezpieczeń (i każdego, kto pomysł ten uzna za dobry). Zamiast napychać kabzę towarzystwom ubezpieczeniowym, za każdym razem gdy jedziecie w Tatry wpłaćcie równowartość kosztu ubezpieczenia na Fundację Ratownictwa Tatrzańskiego TOPR. Będzie to ze znacznie większą korzyścią dla ratowników.

Z Górskim Pozdrowieniem,
Misz Bauer

 

Proszę wszystkich, którzy myślą podobnie o rozpropagowanie tego apelu.

fot. użyta do promowania wpisu jest autorstwa ratownika TOPR Adama Maraska.

Leave a Reply